Budki lęgowe

Zastosowanie budek lęgowych zapoczątkował na początku XIX wieku Hans Freiherr von Berlepsch - ornitolog. Jednak historia budek sięga pamięcią dalekich czasów. Już w starożytności budowano skrzynki lęgowe, między innymi dla pszczół. W późniejszych czasach tworzono skrzynki dla innych gatunków. Ogromną rolę odebrał też Jan sokołowski - który oprac...

Zastosowanie budek lęgowych zapoczątkował na początku XIX wieku Hans Freiherr von Berlepsch - ornitolog. Jednak historia budek sięga pamięcią dalekich czasów. Już w starożytności budowano skrzynki lęgowe, między innymi dla pszczół. W późniejszych czasach tworzono skrzynki dla innych gatunków. Ogromną rolę odebrał też Jan sokołowski - który opracował uniwersalny model budek.

Budki lęgowe służą zapewnieniu bezpieczeństwa populacji poprzez chronienie wylęgu oraz ułatwianiu możliwości adaptyjnych w środowisku, w którym ciężko o założenie naturalnej siedziby.
Mimo coraz to nowszym projektom, budki lęgowe nie są w stanie całkowicie zastąpić dziuple lęgowe spotykane w środowisku naturalnym. Aczkolwiek sprzyjają one ochronie gatunków oraz biorównowadze w ich świecie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę pełnią budki lęgowe.

Ogromne zapotrzebowanie i zainteresowanie w temacie sprawiło, że obecne budki lęgowe występują w wielu modelach i kształtach. Oferowane są budki zamknięte z odpowiednimi wlotami, a także półotwarte.

Skrzynki lęgowe są specjalnie zaprojektowanymi konstrukcjami, głównie wytwarzanymi z drewna, w których mogą bytować i rozmnażać się różne gatunki zwierząt tj. ptaki, nietoperze czy owady.

Więcej

Budki lęgowe W tej kategorii nie ma produktów.